iColReg

ENC GÜNCELLEME İŞLEMLERİ

ECDIS Güncellemeleri / ENC güncellemeleri, aktif rota izleme için kullanılan bir ECDIS üzerine asla uygulanmamalıdır. Seyir halindeyken ENC’leri güncellemenin ciddi riskler getirdiği unutulmamalıdır, bunlar arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Bazı sistemler, güvenlik izleme devre dışı bırakılmadığı sürece güncelleme yapılmasına izin vermez.
  • Güncelleme, bilgisayarın kapasitesini kullanır ve bu nedenle asıl görevinden sapmaktadır.
  • Güncelleme sonrasında tüm bekleyen rotaların kontrol edilmesi gerekecektir.
  • ECDIS ekranı, güncelleme süreci tarafından işgal edilecek ve ECDIS operatörü tarafından kullanılamayacaktır.

Her iki ECDIS de güncelleme yapılmadan önce SENKRONİZE EDİLMEMİŞ olmalıdır.

Eğer seyir halindeyken ENC’leri güncellemek kaçınılmazsa, o zaman önerilen, ECDIS ünitelerinin birer birer güncellenmesidir, böylece en azından bir ECDIS ünitesi rota izleme için ayrılmış olur. Güncelleme tamamlandığında, ECDIS operatörü, güncellenmiş ECDIS ünitesinin yeni verilerle doğru bir şekilde çalıştığından emin olmalı ve aşağıdaki adımları izlemelidir:

  • Güncelleme ECDIS-1 üzerinde başarıyla tamamlandığında, ‘GÜNCELLEME GÜNLÜĞÜ’ TÜM ETKİLENEN ENCLERİN BAŞARIYLA GÜNCELLENDİĞİNİ GÖSTERECEKTİR,
  • Rota kontrolü yapın,(Route Check özelliği kullanılmalıdır.)
  • 4 saat boyunca ECDIS-1’in herhangi bir sorun olmadan tatmin edici bir şekilde çalıştığını izleyin.

ECDIS-1 üzerindeki tüm güncellemeler başarıyla tamamlandıktan sonra, gemi ECDIS-2’nin güncellemesine devam edecektir. ECDIS-1’in tatmin edici bir şekilde çalıştığından emin olmak için en az 4 saat izin verilmelidir. ECDIS-2 için güncelleme yapmak için aynı adımlar izlenmelidir;

  • Güncelleme ECDIS-2 üzerinde başarıyla tamamlandığında, ‘GÜNCELLEME GÜNLÜĞÜ’ TÜM ETKİLENEN ENCLERİN BAŞARIYLA GÜNCELLENDİĞİNİ GÖSTERECEKTİR,
  • Rota kontrolü yapın,(Route Check özelliği kullanılmalıdır.)
  • 4 saat boyunca ECDIS-1’in herhangi bir sorun olmadan tatmin edici bir şekilde çalıştığını izleyin.

Sadece 2 ECDIS başarıyla güncellendikten sonra, her iki ECDIS arasındaki senkronizasyon tekrar etkinleştirilebilir. Bundan önce operatör, ECDIS-2’nin işleyişini tatmin etmek için en az 4 saat boyunca ECDIS-2’yi izlemelidir.

Her iki ECDIS ünitesi güncellendikten sonra, ENC ve RNC formatlarında düzeltmelerin, yeni baskıların ve yeni haritaların tüm sistemlerde doğru bir şekilde güncellendiğini kontrol etmek için rastgele seçilmiş haritalar üzerinde bir kontrol yapılmalıdır.

Uygulanan tüm güncellemelerin özeti, her haftalık güncelleme ile birlikte gelen Read Me metin dosyasında sağlanmaktadır.

Her iki ECDIS güncellendikten sonra, NP133C güncellenmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir