iColReg

STS Operasyonları ve ColReg

İki gemi bir STS transferi için hazırlanıyor. ‘Gri’ gemi alıcı gemidir(Mother Ship), diğer gemiden biraz daha büyüktür ve kısmen yüklüdür. Her iki gemide doğuya doğru düşük bir hızla ilerlemektedir. “Turuncu” ise daha küçüktür ve tamamen doludur. ‘Turuncu’ gemi neredeyse diğer gemiden 0,5 kt daha hızlı ve yavaş yavaş ona yaklaşmaktadır. Biraz daha yaklaştıklarında birbirlerine el incesi ile halatlarını vererek manevraya başlayacaklardır.

Deniz hafif çalkantılı ve iki gemide çok az yalpa ile bu operasyonu yapacaktır. Yaklaştıklarında, olası teması önlemek için bu iş için özel dizayn edilmiş usturmaçalar hazır beklemektedir. 

HAYIR. İki STS gemisi arasında ColReg kuralları geçerli değildir. ColReg’in asıl amacı; yakın mesafe durumundan kaçınarak çatışma riskini ortadan kaldırmaktır.

STS operasyonlarında ise asıl amaç iki geminin birbirine temas etmesi ve bu operasyonu ise uygun manevra kuralları ile en emniyetli şekilde yapmaktır.

STS operasyonların temas söz konusu olduğundan ColReg bunun dışında tutulmuştur.

ColReg geçerli olmadığından, hiçbir geminin diğerine göre önceliği yoktur. Herhangi bir hasarın sorumluluğu her kaptanın ihmali ile ölçülür çünkü bu durumda her iki geminin kaptanı da yalpalı içinde bulundukları hava ve deniz durumunda, gemilerinin emniyetini göz önünde bulundurarak bu operasyonu yapmayı kabul etmiş ve emniyetli bulmuştur.

Bu durumda;

ColReg’e göre hiçbir geminin ihmali olmamıştır ve hiçbir geminin diğer gemiye karşı bir iddiası yoktur

Unutmayın!

STS operasyonu yapan gemiler civardaki diğer gemileri uyarmak ve durumlarını belirtmek için, Manevra Kabiliyeti Kısıtlı teknenin göstereceği ses ve fenerleri göstermekle yükümlüdür. 

Email: yazar@icolreg.com

Bize ulaşmak için TIKLAYIN

Akdeniz Emisyon Kontrol Alanı (Med SOx ECA)

Mayıs 28, 2024 Nuri

Yeni Akdeniz Emisyon Kontrol Alanı (Med SOx ECA) Akdeniz Emisyon Kontrol Alanı (Med SOx ECA)1 Mayıs 2025 itibarıyla; Akdeniz ,...

Snap Back’in Yıkıcı Gücü

Nisan 3, 2024 Nuri

"Snap back", denizcilik bağlamında, halat veya tel halatın aniden gerilmesiyle meydana gelen ani geri tepmeyi tanımlayan bir terimdir. Bu fenomen,...

Gemide Navigasyon Cihazları – Radar

Şubat 11, 2024 Nuri

Gemide Navigasyon Cihazları 1.Radar 1.1 Genel Açıklamalar / Tanımlar Radar, her türlü görüş koşullarında, gözcü için önemli bir ekipmandır. İlk...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir