iColReg

STS Operasyonları ve ColReg

İki gemi bir STS transferi için hazırlanıyor. ‘Gri’ gemi alıcı gemidir(Mother Ship), diğer gemiden biraz daha büyüktür ve kısmen yüklüdür. Her iki gemide doğuya doğru düşük bir hızla ilerlemektedir. “Turuncu” ise daha küçüktür ve tamamen doludur. ‘Turuncu’ gemi neredeyse diğer gemiden 0,5 kt daha hızlı ve yavaş yavaş ona yaklaşmaktadır. Biraz daha yaklaştıklarında birbirlerine el incesi ile halatlarını vererek manevraya başlayacaklardır.

Deniz hafif çalkantılı ve iki gemide çok az yalpa ile bu operasyonu yapacaktır. Yaklaştıklarında, olası teması önlemek için bu iş için özel dizayn edilmiş usturmaçalar hazır beklemektedir. 

HAYIR. İki STS gemisi arasında ColReg kuralları geçerli değildir. ColReg’in asıl amacı; yakın mesafe durumundan kaçınarak çatışma riskini ortadan kaldırmaktır.

STS operasyonlarında ise asıl amaç iki geminin birbirine temas etmesi ve bu operasyonu ise uygun manevra kuralları ile en emniyetli şekilde yapmaktır.

STS operasyonların temas söz konusu olduğundan ColReg bunun dışında tutulmuştur.

ColReg geçerli olmadığından, hiçbir geminin diğerine göre önceliği yoktur. Herhangi bir hasarın sorumluluğu her kaptanın ihmali ile ölçülür çünkü bu durumda her iki geminin kaptanı da yalpalı içinde bulundukları hava ve deniz durumunda, gemilerinin emniyetini göz önünde bulundurarak bu operasyonu yapmayı kabul etmiş ve emniyetli bulmuştur.

Bu durumda;

ColReg’e göre hiçbir geminin ihmali olmamıştır ve hiçbir geminin diğer gemiye karşı bir iddiası yoktur

Unutmayın!

STS operasyonu yapan gemiler civardaki diğer gemileri uyarmak ve durumlarını belirtmek için, Manevra Kabiliyeti Kısıtlı teknenin göstereceği ses ve fenerleri göstermekle yükümlüdür. 

Email: yazar@icolreg.com

Bize ulaşmak için TIKLAYIN

ENC GÜNCELLEME İŞLEMLERİ

Kasım 17, 2023 Nuri

ENC GÜNCELLEME İŞLEMLERİ ECDIS Güncellemeleri / ENC güncellemeleri, aktif rota izleme için kullanılan bir ECDIS üzerine asla uygulanmamalıdır. Seyir halindeyken...

STS Operasyonları ve ColReg

Ağustos 15, 2023 Nuri

STS Operasyonları ve ColReg İki gemi bir STS transferi için hazırlanıyor. 'Gri' gemi alıcı gemidir(Mother Ship), diğer gemiden biraz daha...

ColReg ve Gözcülük – Çatışmayı Önlemede Gözcülüğün Önemi

Ağustos 13, 2023 Nuri

Gözcülük MAIB, İskoçya sahilinde yük gemisi ile Bunker Barge arasındaki çarpışma hakkında rapor sunmuştur. Olaya birçok farklı faktörün katkıda bulunduğu...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir