iColReg

Uzakyol kaptanı, yazar
Nuri KAYACAN

İstanbul’da 1989 yılında dünyaya geldim. İlkokul, lise ve üniversiteyi İstanbul’da okudum. Çocukken yaz aylarını çoğunlukla Marmara Adası’nda geçirdim. Deniz sevgisi daha küçük yaşlarda içime işledi. Küçükken her gün yüzer, sandal ile açılır, balık tutar, hatta sık sık hobi dalışları yapardım.

İlkokuldan sonra babamın tavsiyeleri ile listeme eklediğim, eski adı ile İstanbul Anadolu Denizcilik Ve Su Ürünleri Meslek Lisesi, Güverte Bölümü’nü ikincilikle kazanıp çocukluktan beri eğlence olarak gördüğüm denizle mesleki anlamda da tanıştım. Okulumun ismi daha sonra Barbaros Hayrettin Paşa Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi olarak değiştirildi. Bu dönemde hayatıma kalıcı olarak çok değerli arkadaşlar ve öğretmenler katıldı. 2003 yılında girdiğim liseden 2007 yılında üçüncülükle mezun oldum.

2007 yılında TÜDEV Deniz Eğitim Merkezi, Güverte Bölümü’ne girmeye hak kazandım. 2011 yılında bu okuldan Başarı ve Disiplin Ödülü, Dönem Birinciliği Ödülü, Sponsor ve Vakıf destekleri ile tam burslu olarak mezun oldum. Aynı zamanda eğitimime İskoçya, Birleşik Krallık ’da devam etme şansına eriştim. ‘EU Leonardo Mobility Projects’ kapsamında seçilmiş öğrenci olarak City of Glasgow Collage’da öğrenim görmeye hak kazandım.

2012 yılında Türkiye’de Uzakyol Vardiya Zabitliği yeterliliğini aldım. İskoçya’da eğitimime başlamadan önce bir süre ticari gemilerde uzakyol vardiya zabiti olarak çalıştım.

2012-2013 yılları arasında eğitimime İskoçya’da devam ettim. Burada çeşitli program, seminer, simülasyon ve uygulamalı eğitimlere katıldım. Yaklaşık 1 yılı bulan sürede, Maritime Coastguard Agency (MCA) yeterlilik sınavlarına girerek ‘İngiliz Uzakyol Vardiya Zabiti’ yeterliliğini aldım. Daha sonra bu ehliyet ile ticari gemilerde çalışmaya başladım.

2012 yılından beri petrol tankerlerinde çok uluslu çalışma düzeni ile çalışıyorum.