iColReg

SOG ve STW’ın çatışmayı önlemek için nasıl kullanılacağı konusunda hep bir kafa karışıklığı olmuştur. Karışıklık sadece aralarındaki farkta değildir. Diğer bir karışıklık ise hangisinin ne zaman ve hangi durumlarda kullanılacağı ile ilgilidir.

Radarlarda neden hem SOG hemde STW bilgi girişi vardır?

Neden gemilerde Doppler Speed Log bulundurulur?

Bu soruların yanıt bulacağı yazımızı okumanızı öneririz.

STW yani Speed Through Water, Türkçe olarak “ Suya Göre Hız” olarak bilinmektedir.

SOG yani Speed Over Ground ise, Türkçe olarak “Yere Göre Hız” olarak bilinmektedir.

Çatışmayı önlemek için ARPA Radar kullanımında kesinlikle STW  kullanılmalıdır. Neden STW kullanıldığını bir örnek ile açıklayalım;

İllüstrasyon – 1 ( STW / SOG )

Örnek : Geminiz 000° hakiki rotasında gitmektedir. Pruvanızın tam karşısında ve rotası 180° olan diğer bir gemi ile “Pruva pruvaya geliş” durumunda karşılaşmaktasınız. Seyir yaptığınız bölgede çok kuvvetli bir Doğu yönünde akıntı size etki etmektedir. Bu sebepler geminizin yere göre yaptığı rota (SOG) 040°’dir. Diğer geminin ise yere göre yaptığı rota 140°’dir. Bu durumda, radar ekranınız yukarıdaki illüstrasyon-1’deki gibi gözükecektir.

Radar ekranına bakarak bu durumun aykırı geçiş olarak değerlendirmeniz yanlış bir karar olacaktır. Çatışmayı önleme kuralları teknelerin nasıl göründükleri ile alakalıdır. Teknelerin nasıl hareket ettikleri ile alakalı değil.

İllüstrasyon – 2 ( STW / SOG )

Bu durumda gemiler illüstrasyon-2 gösterildiği gibi bir hareket yapacaktır. Sizin pruvanız 000° hattında olmasına rağmen yere göre 040° rotasında hareket etmektesiniz. Bu durum diğer gemi içinde geçerlidir. Bu durum ColReg’e göre pruva pruvaya geliş durumudur ve gece seyrinde diğer teknenin her iki borda feneri ve silyon fenerleri görünür olacaktır.

Bu durum, eğer radarda hız girişi olarak SOG seçili ise ve sadece radar ekranına bakılarak manevra yapılır ise, aykırı geçiş durumu olarak değerlendirilecektir. Bu gibi durumlarda, problemi ve karışıklığı ortadan kaldırmanın en önemli ve tek yolu  radar hız girişini STW olarak değiştirmektir.

İllüstrasyon – 3 ( STW / SOG )

Aynı illüstrasyona bu kez STW hız girişi işe bakalım;

STW hız girişi kullanıldığında, bu durum illüstrasyon – 3’de gösterildiği gibi radar üzerinde de pruva pruvaya geliş durumu olarak gözükmektedir. Bunun sebebi ise STW seçildiğinde akıntının hızı ve yönü hesaba katılmayacaktır.

Not     : SOG ya da STW hız girişi seçilsin EYN ve EYNZ kesinlikle değişmeyecektir.

6 comments on “Çatışmayı Önleme ve Radar Kullanımı | SOG ya da STW, Hangisi Kullanılmalı?

  1. Merhaba Ayhan Bey,
   Mesajınız ve ilginiz için iColReg Ekibi olarak teşekkür ederiz.

   İsteğiniz doğrultusunda ilerleyen günlerde COG (Course Over Ground) ve CMG (Course Made Good) ile ilgili bir çalışma planı ekleyebiliriz.

   💪

 1. Ben stajyerim ve bu soru bana sorulduğunda net cevap veremedim. Sonra sizin bu yazınızı okudum. Çok teşekkür ederim. Yazılarınızı takip edeceğim ve sizden bizler için daha sık paylaşım bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir