iColReg
ECDIS'in Geleceği

ECDIS S-100, Geleceğin ECDIS Standartları

S-100 yeni nesil elektronik seyir sistemlerinin geliştirilmesi ve sürdürülebilirliği ile ilgili temelleri oluşturur. Bu temeller, yeni nesil navigasyon teknolojisinin ve sürdürülebilir okyanus yönetiminin desteklenmesine yardımcı olacaktır. Yeni nesil paylaşılan veri standartları aracılığıyla bilginin gücünün kilidini açmak, uluslararası gemi seyrüseferinde olumlu, dönüştürücü bir etki sağlayacaktır. Ayrıca deniz habitatlarının, kıyı topluluklarının ulusal kaynaklarının ve ulusal altyapının korunmasını ve iyileştirilmesini destekleyecektir. Sonuç olarak, elde edilecek çok büyük ekonomik, ticari, teknik, risk, güvenlik ve çevresel faydalar vardır.

Yeni Standartlar Seyir Tekniklerini Nasıl Etkileyecek

S-100’ın küresel olarak uygulanmaya başlanması 2030 yılında planlanıyor. Bu da demek oluyor ki 2030 yılında seyir planlamasının tüm aşamalarında köprüüstü ekibine çok sayıda ve farklı  dijital kanallarından veri paylaşımı olacaktır.  Hali hazırda köprüstünde kullanılan dijital yayınlar yerini ENC üzerinde katmanlar olarak değiştirecektir. Örneğin, hava durumu artık ENC üzerinde direk paylaşılacak ve bunun için diğer dijital bir uygulamaya gerek kalmadan uygun hava müsaadeli rotalar uygulanabilecektir. S-100 ile artık seyir uyarıları ya da su altında kalan emniyetli su miktarları seyir planlamasında ve seyir sırasında anlık olarak zabitlerin önüne sunulacaktır.

S-101 Electronic Navigational Charts

S-101 Electronic Navigational Charts

S-101 ENC'lerin yeni karakteridir. ECDIS üreticilerini ve ilgili ortaklarını bu seyir veri setlerinin geliştirilmesi ve pratik kullanımı konusunda desteklemek için üretilmiştir. Deneme verileri, uyumluluk için mevcut S-57 ENC şemasına uyan kapsam sağlar ve ek S-100 ürünleriyle karşılaştırmaya ve birlikte çalışabilirliğe yardımcı olur.

S-102 Bathymetric surface

Bu yüksek çözünürlüklü batimetrik katman, kullanıcıların deniz tabanının ilgili riskini ve karmaşıklığını daha iyi anlamalarına yardımcı olur. S-102, düzenli bir ızgara yapısında deniz tabanının yüksek çözünürlüklü profillerini içeren batimetrik yüzeyler için ürün spesifikasyonudur. S-102 batimetrik yüzey deneme veri seti, kısıtlı su yollarına giren ve çıkan gemiler için risk ve karmaşıklığın azaltılmasına yardımcı olmak için kullanılabilecek ve diğer S-100 veri setleriyle birleştirildiğinde, deniz tabanının yüksek çözünürlüklü profillerini içerir. operasyonel karar verme süreci.

S-104 Water level Information for surface navigation

Kullanıcıların su seviyelerindeki değişiklikleri anlamalarına yardımcı olan bu veri seti, dinamik gelgit uygulamaları için gelgit ve su seviyesi bilgileri sağlar. S-104, yüzey navigasyonu için su seviyesi bilgilerine yönelik ürün spesifikasyonudur. S-104 deneme veri seti, her ikisi de rota planlamasında ve navigasyon ve diğer amaçlar için limanlara girişte temel olan tahmini su seviyeleri ve astronomik gelgit yüksekliği tahmin noktalarının ızgaralı kapsamını içerir.

S-111 Surface currents

Yaklaşık 25 metre derinliğe kadar akıntıların hızını ve yönünü sağlar. S-111, yüzey navigasyonu için gelgit yüzey akıntıları için ürün spesifikasyonudur. S-111 yüzey akımı deneme veri seti, hem yüzey akım hızını hem de yüzey akım yönünü tanımlamak için tasarlanmıştır ve veri setindeki değerler ızgara veya nokta kapsamındadır.

S-121 Maritime limits and boundaries

Bu veri seti, ulusal ve uluslararası denizcilik sınırları, bölgeleri ve alanları hakkında bilgiye ihtiyaç duyan kullanıcıları destekler. S-121, denizcilik sınırları ve alanları için ürün spesifikasyonudur. S-121 deneme veri seti, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi kapsamında tanımlanan deniz sınırları ve alanları hakkında bilgileri sağlar.

S-122 Marine Protected Areas

S-122 veri seti, gelişmiş MPA (Deniz Koruma Alanı) bilgilerini gösterir. Bir dizi bölgesel kaynaktan gelen bilgileri birleştirerek yüksek standartta deniz koruma alanlarının vurgulanması, denizcinin seyir sırasında etkili kararlar almasına yardımcı olur. S-122, çok çeşitli veri kaynakları, üretim yetkilileri ve iletişim bilgileri dahil olmak üzere, ilgili MPA bilgilerini kapsayan birden fazla veri setini birleştirmek için ürün spesifikasyonudur. Diğer S-100 veri setlerinin yanı sıra S-122, denizcinin operasyonel karar vermesini desteklemeyi amaçlar.

S-129 Under Keel Clearance Management

Bu Ürün Spesifikasyonu, deniz güvenliği ve deniz trafiğinin verimliliği ile ilgili dijital veri alışverişi için uygun bir format sağlamayı amaçlamaktadır. UKC ile ECDIS gibi bir yerleşik navigasyon sistemi arasında bilgi alışverişini sağlamak için gerekli nitelik özelliklerine sahip bir dijital format içerir.

S-124 Navigational Warnings

Bu Ürün Spesifikasyonu, öncelikli olarak ECDIS'te kullanımı hedefleyen seyir uyarı bilgilerini içeren veri kümeleri oluşturmak için geliştirilmiştir. Seyir uyarısı, değiştirildiği şekliyle Denizde Can Güvenliği Uluslararası Sözleşmesi, 1974 hükümlerine uygun olarak gemilere yayınlanan güvenli seyrüsefer ile ilgili acil bilgileri içeren bir mesaj anlamına gelir.

S-123 Marine Radio Services

S-123 Deniz Telsiz Hizmetleri, radyo iletişiminin yerini, mevcudiyetini, türünü, seyir bilgisi ve diğer deniz radyo iletişimleri için radyo hizmetlerinin frekanslarını ve içeriğini gösterir. Radyo hizmetleri bilgisi, S-101 ENC'yi tamamlayan tamamlayıcı ek bilgiler olarak kabul edilebilir.

S-125 Marine Navigational Services

Bu Ürün Spesifikasyonu, fenerler ve hem fiziksel hem de sanal diğer navigasyon yardımcıları; geçici ve mevsimsel işaretler; ve yerel AIS uygulamasına özel mesajlar, Seyrüsefer hizmetleri bilgisi, S-101 ENC'yi tamamlayan tamamlayıcı ek bilgiler olarak kabul edilebilir.

S-127 Marine Traffic Management

Gemi trafik hizmetleri için Ürün Spesifikasyonu; kılavuzluk; yönlendirme sistemleri; ve gemi raporlama sistemleri. Deniz trafik yönetimi bilgileri, S-101 ENC'yi tamamlayan tamamlayıcı ek bilgiler olarak kabul edilebilir.

Sorularını için bizimle BURADAN iletişime geçebilirsiniz.

1 comment on “ECDIS S-100, Geleceğin ECDIS Standartları

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir