iColReg
GASM Soruları ile Yanıltıyor mu?

ColReg'de Yapılan Yanlış Yorumlar

GASM Soruları ile Yanıltıyor mu?

Son zamanlarda bazı internet sitelerinde ve Gemi Adamları sınavlarında ColReg ile ilgili yanlış yorumlanan bazı noktalar benzerlik göstermekte ve bu durum ColReg’in yanlış anlaşılmasına sebebiyet vermektedir.

Fakat en üzücü olan durum ise Gemiadamları Sınav Merkezi (GASM) tarafından hazırlanan ve denizcilere yeterlilik veren bir sınav sisteminde bu durumun örneklerinin olmasıdır. 

iColReg olarak ortaya çıkış amaçlarımızdan biride bu gibi yanlış anlaşılan ColReg kurallarını daha doğru şekilde Türk denizcileri ile paylaşmaktır. 

Şimdi, bu durumları olduğu gibi sizlerle paylaşarak yorumlamak ve bu yorumları kesinlikle Tüzüğün kendisini referans alarak yapmak istiyoruz; 

Aşağıda gösterilen illüstrasyonun benzeri, denizcilik eğitimi adına çok güzel paylaşımları olan bir firmanın İnstagram sayfasında paylaşıldı:

Uçak Gemisi - Örnek 1

Soldaki illüstrasyonda gösterildiği üzere; uçak gemisinin üzerinde hava araçları uçmaktadır.

Şimdi “Manevra Kabiliyeti Kısıtlı Tekne” tanımında geçen bir kısmı hatırlayalım;

“Manevra kabiliyeti sınırlı tekneler deyimi” sınırlı olmamak üzere aşağıda yazılı tekneleri içerecektir.:

  1. Bir seyir işareti, denizaltı kablosu veya boru hattının döşenmesi, çalışması veya toplanmasında bulunan bir tekne,
  2. Tarama, sörvey veya sualtı çalışmaları yapan bir tekne,
  3. Üzerinde yol bulunduğu halde ikmal yapan veya insan, kumanya veya yük aktaran bir tekne,
  4. Bir hava aracını denize indirme veya denizden alma işi ile uğraşan bir tekne,
  5. Mayın temizleme işleri yapan bir tekne,
  6. Gerek yedekleyen ve gerekse yedeklenenin rotalarından ayrılma yetenekleri önemli bir şekilde kısıtlanan yedekleme işiyle uğraşan bir tekne.
 

Burada (iv) kısmında bahsedildiği gibi, bir teknenin manevra kabiliyeti sınırlı tekne olabilmesi için  bir hava aracını denize indirme veya denizden alma işi ile uğraşması kabul edilebilir bir sebep olarak tüzükte bahsedilmektedir.

Kural 27’de belirtildiği gibi; mayın temizleme faaliyetleri ile uğraşan bir tekne dışında manevra gücü kısıtlı bir tekne:

  1. En iyi görülebilecekleri bir yerde, dikey bir doğru üzerinde üç şekil gösterecektir. Bu şekillerden en üstteki ve en alttaki küre, ortadaki eşkenar dörtgen şeklinde olacaktır.

Bu illüstrasyondaki uçak gemisi bu gündüz işaretlerini göstermediği için kesinlikle manevra kabiliyeti sınırlı tekne olarak değerlendirilemez.

Uçak Gemisi - Örnek 2

Bu tekne ancak en üstteki ve en alttaki küre, ortadaki eşkenar dörtgen olacak şekilde bu işaretleri en iyi görülebilecekleri bir yerde, dikey bir doğru üzerinde gösterdiği sürece manevra kabiliyeti sınırlı tekne olacaktır.

Soldaki illüstrasyon bu durumu göstermektedir.  Aynı gemi bu sefer gündüz işaretleri ile manevra kabiliyeti sınırlı olduğunu belirtmektedir.

Uçak Gemisi - Örnek 3

Bu durumun daha iyi anlaşılması için diğer bir bakış açısı ile inceleyelim.

Aynı uçak gemisini bu sefer soldaki illüstrasyonda olduğu gibi gördüğünüzü varsayalım.

Uçak gemisi burada, en iyi görülebilecekleri bir yerde, dikey bir doğru üzerinde en üstteki ve en alttaki küre, ortadaki eşkenar dörtgen olacak şekilde üç şekil göstermektedir. Fakat; bir hava aracını denize indirme ve ya denizden alma işi ile uğraşmadığı gözükmektedir.

Bu sebeple; siz bu durumu kendiniz yorumlayarak, bu gemiyi manevra kabiliyeti sınırlı tekne durumundan çıkararak kuvvetle yürütülen tekne durumuna sokabilir misiniz?

Kesinlikle HAYIR!

Tekneler, gösterdikleri şekil ya da fenerlere göre tanımlanmaktadır.

Bu durumda belki 3 dakika sonra çok hızlı bir jet bu gemiye iniş yapacak olabilir. Bu operasyona hakim olan uçak gemisi bunu bilinci ile işaretleri göstermektedir. Siz, bunun dışında bir yorum yapamazsınız.

Şimdi ise yakın zamanda GASM Vardiya Standartları sınavında çıkmış bir soruyu örnek vermek istiyoruz. Bu örnekte kesinlikle benzer ve yanlış yorumlanan bir örnektir. GASM sınavlarında çıkması ise çok yanıltıcı bir durumdur.

Sınavda; denizde ağları olmayan bir balıkçı gemisi gördüğünüzde bu durumu nasıl değerlendireceğiniz sorulmaktadır. Soru denizcileri  yanlış bir öğrenme durumuna yöneltmektedir.

“Balıkçılık yapan tekne” deyimi: Manevra kabiliyetini sınırlayan, ağlar, oltalar, troller veya diğer avlanma araçları ile balık avlayan bir tekne anlamına gelecek fakat manevra kabiliyetini kısıtlamayacak olan oltalar veya diğer avlanma araçları ile balık avlayan bir tekneyi kapsamayacaktır. Bu tanım ColReg ’de yer almaktadır.

Balıkçı Gemisi - 1

Bir balıkçı gemisi, eğer bu şartları yerine getiriyor ve balıkçılıkla uğraşıyor ise dikey bir doğru üzerinde ve biri diğerinin üstünde tepeleri birbirine bitişik iki koni gösterecektir.

Siz, bu tekneyi gördüğünüzde ancak onun göstereceği şekiller ya da fenerler ile yorumlayabilirsiniz. Bu işaretleri gösteriyor ise balıkçılık yapan tekne olarak değerlendirilebilir.

Soldaki illüstrasyonda balıkçılıkla uğraşan bir tekne gösteriliyor. Fakat, siz bu teknenin ağlarını görmez iseniz bunu balıkçıkla uğraşan bir tekne durumunda çıkarıp , kuvvetle yürütülen tekne olarak değerlendirebilir misiniz ?

Kesinlikle HAYIR!

Balıkçı Gemisi - 2

Ya da soldaki illüstrasyonda gösterildiği gibi bir durum ile karşılaştığınızda, bu tekne eğer dikey bir doğru üzerinde ve biri diğerinin üstünde tepeleri birbirine bitişik iki koni göstermiyor fakat ağları suda ise,

Siz bu tekneyi balıkçılıkla uğraşan tekne olarak değerlendirebilir misiniz?

Kesinlikle HAYIR! Çünkü bu tekne ancak dikey bir doğru üzerinde ve biri diğerinin üstünde tepeleri birbirine bitişik iki koni gösterir ise balıkçılıkla uğraşan tekne olacaktır.

ColReg ‘de tekneler yaptıkları işi; gece fenerler ve gündüz işaretler ile göstermekle yükümlüdür. Sizler onların yaptıkları işi kendiniz değerlendiremezsiniz. Ne yazık ki, buna benzer örnekler çok oldukları için bazı kurallar denizciler tarafından yanlış anlaşılmakta ve o şekilde kabul edilmektedir.

Yorum yapmadan kuralları olduğu gibi kabul etmek hem sizin için kolaylık olacak hem de kafa karışıklığını ortadan kaldıracaktır.

 

 

 

 

 

Anlaşılmayan ya da kafanıza takılan bir konu olur ise soldaki butona tıklayarak iletişim formunu doldurabilirsiniz. En kısa sürede size cevap verilecektir.

Puanlayın
5/5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir