iColReg
Vardiya Standartları

GASM Yeni Sorular

 1. Tek bir kırmızı fener gösterilmektedir. Bu ne tip bir gemidir?
 2. BTM’a göre sahil şeritleri dik ve derinlikler hızlı bir şekilde artıyor ise, buralardan geçerken en az kaç miş mesafe ile geçilmesi gerekir?
 3. STCW’a göre gemiye yeni bir personel katıldığında buna verilmesi gereken eğitimlerin standardı nasıl olmalıdır?
 4. Denizde ağları olmayan balıkçı teknesi gördünüz, nasıl bir teknedir? ( Prensipte hatalı bir sorudur, çıkanlar ColReg’de Yapılan Yanlış Yorumlar | GASM Soruları Yanıltıyor mu? (icolreg.com) yazımızı okuyarak itiraz edebilir.
Hukuk

GASM Yeni Sorular

 1. Bir devletin yasama,yürütme ve yargı haklarını kullanabileceği sular nedir?(İçsular – Karasuları-Kıta Sahanlığı-Açık Denizler)
 2. MARPOL’e göre hangisi özel bölgedir? (Şıklar arasında Aden ve Meksika Körfezi bulunmaktadır. İkisi de özel bölgedir.İtiraz edilmelidir.
 3. Tam boyu 24 metre ve üzerinde olan gemilerin “Denize Elverişlilik” denetini yapmaya, aşağıdaki kuruluşların hangisi yetkilidir? (Eskiden tonilato olarak sorulan soru şimdi boyut olarak güncellenmiş)

 4. Takseli Sigorta nedir

 5. IOPP de hangi bilgi bulunmaz – Donatan ismi

 6. Deniz Özel Hukukunun bir alt dalı olarak deniz üzerinden gerçekleştirilen ticari faaliyetlere ilişkin düzenlemelerse Deniz Ticareti Hukukununkonusunu oluşturmaktadır.
Gemicilik ve Tekne Kullanma

GASM Yeni Sorular

 1. Maliborda ağı nedir?
 2. Karaya oturmuş bir tekne için hangi fenerleri göstermesi gerektiği sorulmuş fakat yanıtlarda demir fenerlerine ilave olarak iki kırmızı fenerden bahsetmek yerine sadece iki kırmızı fenerden bahsetmiştir. Soru hatalıdır ve itiraz etmek gerekir.
 3. HALE nedir?
 4. Soğuk cephe geçişinden sonra görüş nasıl değişir?
 5. Hangisi yükleme ve boşaltma donanımlarında kullanılan bir sapan değildir?( Zincir Sapan – Kasalı Sapan – Çelik Sapan – Halat Sapan)

Snap Back’in Yıkıcı Gücü

Nisan 3, 2024 Nuri

"Snap back", denizcilik bağlamında, halat veya tel halatın aniden gerilmesiyle meydana gelen ani geri tepmeyi tanımlayan bir terimdir. Bu fenomen,...

Gemide Navigasyon Cihazları – Radar

Şubat 11, 2024 Nuri

Gemide Navigasyon Cihazları 1.Radar 1.1 Genel Açıklamalar / Tanımlar Radar, her türlü görüş koşullarında, gözcü için önemli bir ekipmandır. İlk...

ENC GÜNCELLEME İŞLEMLERİ

Kasım 17, 2023 Nuri

ENC GÜNCELLEME İŞLEMLERİ ECDIS Güncellemeleri / ENC güncellemeleri, aktif rota izleme için kullanılan bir ECDIS üzerine asla uygulanmamalıdır. Seyir halindeyken...

STS Operasyonları ve ColReg

Ağustos 15, 2023 Nuri

STS Operasyonları ve ColReg İki gemi bir STS transferi için hazırlanıyor. 'Gri' gemi alıcı gemidir(Mother Ship), diğer gemiden biraz daha...

ColReg ve Gözcülük – Çatışmayı Önlemede Gözcülüğün Önemi

Ağustos 13, 2023 Nuri

Gözcülük MAIB, İskoçya sahilinde yük gemisi ile Bunker Barge arasındaki çarpışma hakkında rapor sunmuştur. Olaya birçok farklı faktörün katkıda bulunduğu...

Aykırı Geçiş, Yol Veren Teknenin Davranışı, Yol Verilen Teknenin Davranışı

Ağustos 7, 2023 Nuri

Kural 15, 16, 17 - Aykırı Geçiş, Yol Veren Teknenin Davranışı, Yol Verilen Teknenin Davranışı Şimdi Kural 15, 16 ve...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir